Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Eugène Henri Paul Gauguin

Sztuka Gauguina

Czołowy francuski post-impresjonista, malarz, rzeźbiarz, grafik,zajmował się ceramiką i pisał. Był ważną postacią w ruchu symbolizmu a jego eksperymenty były wyznacznikiem syntetycznego stylu sztuki nowoczesnej. Miał wpływ na francuską awangardę i takich artystów jak min. Picasso i Matisse. Sztuka Gauguin'a stała się popularna po jego śmierci. Wiele jego prac znalazło się w kolekcji Sergieja Szczukina. Gauguin utorował też drogę do aprecjacji prymitywizmu, jego obrazy posiadały wiele uproszczonych technik stosowanych przez artystów naiwnych.

 

Jako malarz, był rozczarowany impresjonizmem, czuł, że tradycja malarstwa europejskiego staje się odtwórcza, i brakuje jej symbolicznej głębi, której Gauguin pragną Był zafascynowany sztuką Afryki i Azji, która była pełna symbolicznej głębi, siły życiowej i znaczeń.             

W swojej ucieczce z tradycyjnego europejskiego malarstwa, starał się znaleźć tropikalny raj, w którym mógł malować w stylu bardziej prymitywnym i żyć z ziemi.  Jego wyczyny spotkały się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza jego wyczyny seksualne z młodymi rodzimymi dziewczynami, z których niektóre pojawiają się w jego obrazach. W Polinezji, często stawał po stronie tubylców w ich konfliktach władzami kolonialnymi. Napisał książkę o swoich doświadczeniach. Fizyczna ucieczka Gauguina pozwoliła na jego stylistyczną ucieczkę z post-renesansowego malarstwa, nie zwracał uwagi na klasyczną perspektywę i wyeliminował przejścia kolorów i odcieni. Zainspirowany prymitywizmem krajów, w których żył, on również użył prymitywnych elementów w swoich obrazach i przyczyniło się to do wielkiego sukcesu. 

Polish English French German Portuguese Serbian Spanish

Polecane linki

Multimedia

Aktualności

  • Wystawa prac Gauguina

    Jedną z najnowszych wystaw prac Gauguin'a była wystawa „Gauguin and the Voyage to the Exotic” zorganizowana przez Museo -Bornemisza w Madrycie. N1 zebranych obrazów 33 są autorstwa Gugain'a. Klejnotem ekspozycji był obraz "Mata Mua", należący do baronowej Carmen Thyssen-Bornemisza, jednej…